Sunteți aici: » Știri » Trupa de teatru Osonó în judeţul Hunedoara

Trupa de teatru Osonó în judeţul Hunedoara

Marți, 23 martie 2010

În zilele de 18-21 martie au fost organizate şapte spectacole în cadrul programului de parteneriat al Județului Covasna cu parteneri din judeţul Hunedoara în vederea realizării unor programe în domeniul cultural.

Misi Fazakas şi trupa Osonó din Sfântu Gheorghe, desemnată cea mai bună trupă în 2007, în cadrul Festivalului Naţional de Arte pentru Liceeni, au jucat la Deva şi Hunedoara „Fragmente din povestea rătăcirii”.

Hunedorenii au fost emoţionaţi, astfel au avut loc mai multe spectacole în fiecare zi. Piesa tinerilor covăsneni a impresionat tineri şi adulţi, elevii şi profesorii Liceului Téglás Gábor din Deva s-au arătat foarte interesaţi de piesă, astfel trupa a primit şi alte invitaţii, la sfârşitul lunii vor mai avea un alt turneu în judeţul Hunedoara.

„Trupa este alcătuită din elevi care învaţă în trei licee din Sfântu Gheorghe, care au fost premiaţi atât la Olimpiada Naţională de Artă a Actorului, la LicArt – Festivalul Naţional de Artă Teatrală pentru liceeni, cât şi la alte festivaluri internaţionale”, a declarat regizorul şi scenaristul piesei, Misi Fazakas.

Actorii au împărţit în timpul piesei vin în vase de lut, iar la final spectatorii au primit lumânări aprinse şi au ieşit din sală în tăcere, urmând indicaţiile scrise pe bucăţi mari de carton în zece limbi străine. Trupa Osonó a reprezentat România la festivaluri de teatru din diferite ţări, printre care Ungaria, Serbia, dar şi Thailanda, în total au avut 270 de spectacole până acum.