Sunteți aici: » Știri » Sistem instituțional și atribuții în extindere

Sistem instituțional și atribuții în extindere

Joi, 28 noiembrie 2019

Consiliul Județean Covasna dorește să lărgească sistemul său instituțional, iar pentru atribuțiile care pe parcursul anilor au devenit din ce în ce mai complexe, trebuie asigurat locații operaționale adecvate, a subliniat președintele Consiliului Județean Covasna, Tamás Sándor, la ședința ordinară de joi, urmată de conferința de presă „Info Județean”. Plenul a votat, printre altele, rectificarea bugetului propriu al județului Covasna și, ca parte a acesteia, s-a alocat suma de 4,1 milioane lei pentru lansarea procesului de achiziție a clădirii fostului Institut de Proiectări, din municipiul Sfântu Gheorghe.

Ca prim pas, în noiembrie am luat o decizie de principiu, acum este în curs evaluarea clădirii, după care Comisia județeană va începe negocierile cu proprietarii, decizia finală va fi luată de consilierii județeni, a precizat Tamás Sándor, prezentând informații privind procesul de cumpărare. Președintele a subliniat faptul că se dorește aducerea întru-un mediu de lucru corespunzător a instituțiilor proprii care, în prezent, funcționează în diferite locații ale orașului. „Sistemul nostru de protecție al copilului se extinde din ce în ce mai mult, actualul sediu se dovedește a fi neîncăpător, Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor funcționează și ea în două locații, iar arhiva Consiliului Județean Covasna este păstrată în patru locații. De asemenea, Școala Populară de Arte și Meserii din Sfântu Gheorghe a semnalat  faptul că nu are spații suficiente, are nevoie de locații pentru desfășurarea cursurilor de formare dar și săli pentru evenimente ” – a spus președintele Consiliului Județean Covasna.

Ca parte a aceluiași proces, fosta centrală termică situată în municipiul Târgu Secuiesc, str. Libertății, județul Covasna, a fost trecută cu titlu gratuit din domeniul public al municipiului Târgu Secuiesc în domeniul public al Județului Covasna. În imobilul de 230 mp se vor amenaja diferite săli pentru Școala Populară de Artă și Meserii Sfântu Gheorghe, care are 60 de elevi în orașul breslelor și aproximativ 30 de persoane participă la cursurile de formare pentru adulți, în același timp, la Târgu Secuiesc și împrejurimi, existând un interes din ce în ce mai mare pentru diferitele activități și cursuri de formare, a spus Tamás Sándor, motivând această decizie.

În continuare acesta a informat consilierii despre un caz extraordinar: „Se întâmplă foarte rar ca după finalizarea unei construcții să nu fim nevoiți să completăm cheltuielile sau chiar să primim înapoi bani. După finalizarea Centrului de agrement de la Comandău s-a constatat că cheltuielile au fost mai mici decât cele prevăzute în contract și antreprenorul a restituit 542 mii lei, sumă care a fost cuprinsă acum în bugetul județului”.

În cadrul ședinței a fost aprobat și proiectul de hotărâre privind cumpărarea unor bunuri imobile și mobile care fac parte din monumentul tehnic „Ansamblul tehnic – Plan  înclinat de la Covasna–Comandău”, situat în comuna Comandău. „Împreună cu Primăria Covasna, scopul nostru este să reglementăm situația ansamblului, ca la Comandău să se poată prelungi calea ferată îngustă cu 6 km și, bineînțeles, să creăm facilități atractive pentru turiști” – a anunțat președintele Consiliului Județean.

Consilierii județeni au votat validarea lui Ambrus József ca membru în Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Covasna, l-au mandatat pe vicepreședintele Consiliului Județean Covasna,  Henning László, să reprezinte  județul Covasna  în Adunarea  Generală  a  Asociației  de  Dezvoltare Intercomunitară  AQUACOV și să aprobe modificarea prețului/tarifului serviciului public de alimentare cu apă potabilă și de canalizare, practicat de operatorul regional Gospodărie Comunală S.A. Consiliul Județean Covasna a încheiat un Contract de asociere cu Instituția Prefectului – Județul Covasna și Fundația „Mihai Viteazul”, conform căruia autoritățile județene vor aloca 40 mii lei pentru organizarea manifestării Zilei Naționale a României – 1 Decembrie 2019.