Sunteți aici: » Știri » Programul lapte, corn şi fructe se reia în judeţul Covasna

Programul lapte, corn şi fructe se reia în judeţul Covasna

Miercuri, 20 februarie 2019

Începând de joi, copiii din judeţul Covasna vor primi din nou lapte, corn şi fructe. Consiliul Județean (CJ) Covasna a semnat contractele-cadru valabile pe patru ani cu firma Pan-Abacs SRL, respectiv cu firma Dorna Lactate SA. Conform documentului, începând cu 21 februarie, în zilele de luni, marţi şi miercuri, copii preşcolari şi şcolari din judeţul Covasna vor primi lapte şi corn, iar în zilele de joi şi vineri vor primi biscuiţi cu făină integrală şi mere.

A trebuit să depășim o mulțime de obstacole birocratice pentru a putea efectua achiziţia publică, deoarece, în judeţul Covasna, contractul-cadru anterior a expirat tocmai în perioada modificării legii şi a metodologiei. Conform bunelor obiceiuri românești, vechile reglementări nu mai erau valabile, dar cele noi nu apăruseră încă, cei din judeţul Covasna au avut de suferit. Contractele au fost semnate, programul se reia începând de joi” – a explicat vicepreşedintele CJ Covasna, Henning László, precizând că autorităţile judeţene consideră important acest program, însă asigurarea unei mese calde ar fi o soluţie mai sănătoasă. Guvernul are un astfel de program-pilot, la care din judeţul Covasna va participa comuna Malnaş, începând din al doilea semestru.

De programul lapte, corn și mere finanţat de Uniunea Europeană, beneficiază preşcolarii din grădiniţele cu program scurt şi elevii din clasele 1-8. În judeţul Covasna, produsele de panificaţie, de lactate şi fructele trebuie asigurate zilnic pentru 23.579 de copii. Merele şi produsele de panificaţie vor fi furnizate de firma Pan-Abacs SRL din judeţul Covasna, valoarea celor două contracte este de 1,5 milioane lei, iar furnizorul pentru laptele UHT este firma Dorna Lactate SA, valoare contractului fiind de 986,9 mii lei. Pentru transportul produselor va răspunde firma Pan-Abacs SRL.