Sunteți aici: » Știri » Școală Gimnazială Specială Sfântu Gheorghe va fi reabilitată

Școală Gimnazială Specială Sfântu Gheorghe va fi reabilitată

Vineri, 11 septembrie 2020

La începutul lunii octombrie,  Consiliul Județean Covasna va semna un nou contract de finanțare în cadrul unui proiect european,  conform planificărilor din calendarul de activități.  Ultimele documente actualizate ale proiectului Extindere, modernizare Școală Gimnazială Specială Sfântu Gheorghe și Demolare Garaj și Magazie” au fost depuse la Agenția pentru Dezvoltare Regională CENTRU din Alba Iulia, în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020.

„Este vorba despre o modernizare completă, care presupune renovarea interioară și exterioară, iar ca urmare a proiectului vom avea o instituție de învățământ modernă, de secol 21, de care vor beneficia copiii cu nevoi educaționale speciale” – a declarat președintele Consiliului Județean Covasna, Tamás Sándor.

„Școală Gimnazială Specială Sfântu Gheorghe funcționează din 1984, ultima reparație majoră a clădirii s-a făcut în 2005, după care au fost efectuate doar lucrări de întreținere, astfel că această renovare a devenit absolut necesară pentru noi. În urma consultării cu proiectanții, vom înălța acoperișul, prin urmare, se va crea loc pentru încă un etaj, construind în același timp și o sală de sport. Nu doar modernizăm clădirea în sine, ci și vom reînnoi dotarea Școlii” – a declarat vicepreședintele CJ Covasna, Henning László. Valoarea Proiectului este de 13,1 milioane lei, în timp ce costurile neeligibile și contribuția proprie la finanțarea europeană ajung la 6,4 milioane de lei.

”Scopul nostru este de a asigura șanse egale la educație, de a crea condiții optime pentru progresul școlar, respectiv de a facilita integrarea școlară și socială a elevilor – cu deficiențe ușoare sau grave, asociate, profunde – înscriși la această unitate școlară. Numărul solicitărilor crește cu fiecare an școlar, în prezent în această școală  fiind constituite 19 clase, adică formațiuni de studiu” – a precizat  Forró Huba, directorul Școlii Speciale.

În acest an școlar, cursurile vor începe cu 138 de elevi, se predă de la grupa pregătitoare până la clasa a VIII-a, iar în instituție lucrează 56 cadre didactice,  numărul personalului nedidactic fiind de 16 persoane. De asemenea, clădirea găzduiește Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională, care oferă servicii educaționale prin profesori de consiliere, logopezi și mediatori.