Sunteți aici: » Press-room » Revista presei » Noi terenuri de joacă pentru copii

Noi terenuri de joacă pentru copii

Marți, 12 ianuarie 2010

Programul de construire a unor terenuri de joacă în fiecare localitate din judeţ, demarat anul trecut de Consiliul Judeţean, continuă şi în 2010, până acum mai multe localităţi demarând proiecte în acest sens. Primele terenuri de joacă au fost finalizate în satele din comuna Cernat, respectiv la Cernatul de Jos au fost amenajate două terenuri de joacă, iar la Cernautl de Sus şi Albiş câte unul. Toate au fost dotate conform normelor europene de siguranţă, iar bugetul care a fost alocat comunei pentru acest proiect se ridică la 60.000 de lei, din care au fost cheltuiţi 57.123 de lei.

Alte comune care s-au înscris în program sunt Bodoc, Brateş, Barcani, Ghidfalău, Dobârlău, Poian şi Dalnic.

Anul trecut, CJ Covasna a alocat din bugetul propriu 100.000 lei pentru programul de înființare a terenurilor de joacă. Scopul este de a pune la dispoziţia copiilor câte un teren de joacă în fiecare localitate, în primul rând în satele în care nu exista până atunci un loc special amenajat pentru copii. Potrivit președintelui CJ, Tamás Sándor, și din bugetul pe anul 2010 se vor aloca fonduri pentru acest program, deoarece localitățile din mediu rural au nevoie în continuare de astfel de investiții.

Ana Sidon

Articolul orginal, aparut in cotidianul Observatorul de Covasna gasiti A I C I .