Sunteți aici: » Știri » Noi oportunităţi de muncă create în judeţul Covasna

Noi oportunităţi de muncă create în judeţul Covasna

Marți, 17 martie 2015

Săptămâna trecută au fost demarate câte trei cursuri de Bucătar şi Ospătar (Chelner) la Zagon, Comandău, respectiv Târgu Secuiesc, acestea fiind cofinanţate din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, cu participarea Consiliului Judeţean Covasna.

Proiectul strategic intitulat „Model integrat de dezvoltare a resurselor umane din mediul rural în vederea ocupării forței de muncă în sectorul turistic” se va derula pe o perioadă de 18 luni şi se realizează în parteneriat interregional între Județul Covasna, AJOFM Covasna, Fundația LAM, OTP Consulting România, Asociația pentru Promovarea Afacerilor în România (APPAR) și Comuna Diosig.

În județul Covasna grupul țintă al proiectului include 485 de persoane din zonele rurale, aparținând categoriilor de persoane în căutarea unui loc de muncă, persoane ocupate în agricultura de subzistență, șomeri de lungă durată și șomeri tineri. După consilierea profesională, 325 de persoane vor avea posibilitatea de a participa la formarea gratuită.

„Scopul nostru este de a crea noi oportunităţi de muncă pentru o masă cât mai largă din judeţul Covasna. Datorită proiectului, mai multe sute de persoane din judeţ vor beneficia gratuit de servicii de informare și consiliere profesională, formare profesională și de medierea muncii, prin care vor putea să se angajeze mai uşor în domeniul turismului, respectiv vor putea înfiinţa noi întreprinderi turistice” – a spus Tamás Sándor, preşedintele Consiliului Judeţean Covasna, adăugând că în ultima perioadă Consiliul Judeţean Covasna a organizat trei târguri expo la care au participat câte 55 de persoane din Zagon şi Păpăuţi şi 50 de persoane din Băţanii Mari. Cu ocazia întâlnirilor de informare și conștientizare ce au avut loc în localităţile Comandău, Sânzieni, Ghelinţa, Turia, Catalina, Dobârlău, Ozun, Doboli de Sus, Mereni, Ojdula şi Lemnia, mai multe sute de persoane au beneficiat de informaţii asupra posibilităţilor de formare şi ocupare în domeniul turismului, precum şi de beneficiile aduse de turism.

În perioada următoare, Fundaţia LAM va organiza câte două cursuri de formare profesională pentru ocupațiile de Lucrător în gospodărie agroturistică și Ghid de turism, iar Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Covasna va furniza cursuri de limba engleză, servicii de intermediere şi plasare de forţă de muncă şi va organiza burse ale locurilor de muncă.

Pentru informaţii suplimentare puteţi accesa pagina web: www.mind-rural.ro.