Sunteți aici: » Știri » Gáj Nándor este noul director al Şcolii Populare de Arte şi Meserii

Gáj Nándor este noul director al Şcolii Populare de Arte şi Meserii

Joi, 20 iunie 2013

Consilierii judeţeni întruniţi în cadrul unei şedinţe ordinare de plen al Consiliului Judeţean Covasna au adoptat proiectele de hotărâri pridind: majorarea cotizaţiei judeţului Covasna în calitate de membru al Asociaţiei „Vadon”,  rectificarea bugetului instituţiilor publice de interes judeţean pe anul 2013, criteriile de evaluare a performanţelor individuale pentru personalul din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă „Dr. Fogolyán Kristóf”, precum şi numirea în funcţia de director al Şcolii Populare de Arte şi Meserii Sfântu Gheorghe.

Consiliul Judeţean Covasna a aprobat, în 2012, participarea județului Covasna, alături de municipiului Sfântu Gheorghe, Comuna Reci şi Comuna Arcuş, în calitate de membrii fondatori, la înfiinţarea Asociaţiei „Vadon”. Asociaţia şi-a început activitatea încă de atunci, au înfiinţat şi administrează Muzeul cinegetic din Sfântu Gheorghe care prezintă bogăţia şi varietatea speciilor din Carpaţi şi Africa şi are ca scop promovarea culturii cinegetice. În cadrul şedinţei ordinare ce a avut loc joi, s-a aprobat majorarea cotei de participare a judeţului Covasna la capitalul Asociaţiei „Vadon” cu suma de 36.000 lei, ceea ce reprezintă majorarea cu această sumă a cotizaţiei pe anul 2013 a județului Covasna.

La concursul de proiecte de management pentru Şcoala Populară de Arte şi Meserii Sfântu Gheorghe s-au prezentat doi concurenţi. Pentru a ocuparea postului de director, post câştigat prin concurs, a fost necesară validarea rezultatelor de către Consiliul Judeţean Covasna. Potrivit hotărârii care a fost adoptată cu majoritate de voturi favorabile şi cu o singură abţinere, începând de luni, instituţia de învăţământ va fi condusă de Gáj Nándor. Instalarea în funcţie a noului director va avea loc marţi.