Sunteți aici: » Despre instituție » Carieră - Posturi scoase la concurs » Examen de promovare a unui funcționar contractual, din funcția de inspector de specialitate gr. II în inspector de specialitate gradul I din cadrul Serviciului administrativ – gospodăresc

Luni, 27 aprilie 2015

Consiliul Judeţean Covasna

organizează examen de promovare a unui funcționar contractual, din funcția de inspector de specialitate gr. II în inspector de specialitate gradul I din cadrul Serviciului administrativ – gospodăresc.

Examenul va consta dintr - o probă scrisă, care se va desfășura la sediul său, din municipiul Sfîntu Gheorghe, Piața Libertăţii nr. 4.

Pentru a participa la examenul de promovare în grad profesional superior celui deținut, candidatul trebuie să îndeplinească următoarele condiții:

•  să fi obținut calificativul „foarte bine” la evaluarea performanțelor profesionale individuale cel puțin de două ori în ultimii trei ani, în care acesta s-a aflat în activitate;
  •  să nu fi avut vreo abatere disciplinară neradiată.

BIBLIOGRAFIE

• Legea administrației publice locale nr. 215/2001, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
  • Ordinul nr. 2861/2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea și efectuarea inventarierii elementelor de natură activelor, datoriilor și capitalurilor proprii;
  • Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare;
  • Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziție publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice și a contractelor de concesiune de servicii, cu modificările și completările ulterioare;
  • Hotărârea Guvernului nr. 925/2006 pentru aprobarea normelor de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractelor de achiziție publică din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziție publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice și a contractelor de concesiune de servicii, cu modificările și completările ulterioare;
  • Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
  • Legea nr. 477/2004 privind Codul de conduită a personalului contractual din autoritățile și instituțiile publice.

Modalitate de desfășurare a examenului:

27.04.2015 - 28.04.2015 – depunerea dosarului de concurs

12.05.2015, ora 9 – proba scrisă

• Pe baza bibliografiei de mai sus fiecare membru al comisiei de examinare propune maximum 3 subiecte, dintre care comisia de examinare stabileşte 3 până la 9 subiecte, cu cel mult două ore înainte de ora stabilită pentru examenul de promovare.
  • Comisia de examinare pune la dispoziţia candidatului lista subiectelor stabilite, iar candidatul redactează o lucrare pe un subiect ales dintre cele stabilite de către comisia de examinare.
  • Fiecare membru al comisiei de examinare notează lucrarea elaborată de candidat pe baza unor criterii, conform legii.
  • Punctajul maxim de promovare este de 100 de puncte, iar minim este de 50 de puncte.
  • În termen de maxim 2 zile lucrătoare de la finalizarea probei scrise are loc notarea și comunicarea rezultatului probei scrise.
  • Candidatul nemulțumit de rezultatul probei scrise poate depune contestație, în cel mult o zi lucrătoare de la afișarea rezultatului, sub sancţiunea decăderii din acest drept.
  • Rezultatul final al examenului de promovare se afişează pe pagina web şi la sediul Consiliului Județean Covasna, în termen de 2 zile lucrătoare de la data expirării termenului de depunere a contestaţiei.

Relaţii suplimentare se pot obţine la Compartimentul resurse umane, la secretariatul comisiei de concurs asigurat de Zaharia Maria telefon 0267/311190 sau 0367/403900 int. 138, 139.

TAMÁS Sándor

Preşedinte

Anunțul se poate descărca aici.

Rezultat examen