Sunteți aici: » Știri » Echipamente noi pentru pompierii covăsneni

Echipamente noi pentru pompierii covăsneni

Vineri, 20 decembrie 2019

Vineri, 20 decembrie a.c., au fost prezentate ultimele echipamente, cumpărate de Consiliul Județean Covasna și intrate în dotarea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Mihai Viteazul” al judeţului Covasna, în prezenţa conducerii autorității județene, Tamás Sándor şi Henning László.

Pentru Consiliul Județean Covasna siguranța cetățenilor este prioritate, tocmai de aceea, pe lângă Spitalul Județean de Urgență Dr. Fogolyán Kristóf sprijinim cu celeritate dotarea și modernizarea ISU Covasna. În anul 2020 vom avea două investiții majore. Pe de o parte vom sprijinim achiziționarea a 2 autospeciale, iar pe de altă parte vom pune în funcționare punctul de lucru din Baraolt, fiind amenajat și curtea acestuia. Punerea funcționării subunității din Baraolt este deosebit de importantă deoarece anul viitor se încep lucrările de modernizare a drumului județean spre Hatod, ceea ce înseamnă și îngreunarea circulației, iar acest lucru poate fi fatal într-un caz de incendiu” – a punctat președintele Consiliului Județean Covasna, Tamás Sándor, subliniind că un deziderat comun este înființarea unei subunități și în orașul Covasna.

Valoarea investiției în anul 2019 s-a ridicat la 370 de mii lei. Este vorbă, printre altele, despre 25 de dispozitive portabile pentru stins incendiile de pădure, 43 de costume de protecție pentru pompieri - tip nomex, tehnică pentru monitorizarea intervențiilor la nivel județean și mobilier pentru dotarea dispeceratului integrat.