Sunteți aici: » Despre instituție » Carieră - Posturi scoase la concurs » Concurs în vederea ocupării funcției de administrator public

Concurs în vederea ocupării funcției de administrator public

Miercuri, 12 septembrie 2012

CONSILIUL JUDEŢEAN COVASNA organizează în perioada 26 octombrie 2012 – 31 octombrie 2012 concurs în vederea ocupării funcției de administrator public.

CONSILIUL JUDEŢEAN COVASNA

Criteriile de selecție a candidaților aprobate prin Hotărârea nr. 122/2012 a Consiliului Județean Covasna, sunt următoarele:

Criterii generale:
a.  cetăţenia română, cetăţenie a altor state membre ale Uniunii Europene sau a statelor aparţinând Spaţiului Economic European şi domiciliul în România;
b.  cunoaşterea limbii române, scris şi vorbit;
c.  vârsta minimă de 18 ani împliniți;
d.  capacitate deplină de exerciţiu;
e.  stare de sănătate corespunzătoare postului pentru care candidează, atestată pe baza adeverinţei medicale eliberate de medicul de familie sau de unităţile sanitare abilitate;
f.   nu a desfăşurat activitate de poliţie politică, astfel cum este definită prin lege;
g.  nu a fost condamnată definitiv pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului ori contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals ori a unor fapte de corupţie sau a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea.
h)  să prezinte fișa de evaluare a performanțelor profesionale individuale pe ultimii doi ani, dacă a lucrat în domeniul administrației publice, sau o recomandare de la ultimul loc de muncă, aceasta trebuie să cuprindă, în mod obligatoriu, caracterizarea profilului profesional şi moral al persoanei;
i)  să prezinte curriculum vitae din care să rezulte activitatea desfăşurată.

Criterii specifice:
a)  studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă, în domeniile: economic, administrativ, tehnic şi/sau juridic;
b)  cunoştinţe de operare pe calculator – nivel mediu;
c)  capacitate de exprimare (scris, vorbit, citit) în cel puţin o limbă de circulaţie internaţională - nivel mediu;
d)  experienţă în administraţia publică locală;
e)  abilităţi, calităţi şi aptitudini necesare:
-   organizare şi coordonare
-   analiză şi sinteză
-   planificare şi acţiune strategică
-   control şi depistare a deficienţelor
-   rezolvarea eficientă a obiectivelor şi problemelor
-   excelentă comunicare orală şi scrisă
-   lucru eficient în echipă, atât ca lider, cât şi ca membru al acesteia
-   bună capacitate de relaţionare cu superiorii, colegii, subordonaţii şi publicul general
-   bune abilităţi în gestionarea resurselor umane
-   capacitate de consiliere şi îndrumare
-   abilităţi de mediere şi negociere
-   gestionarea eficientă a resurselor alocate.
f)   disponibilitate pentru deplasări, delegaţii;
g)  disponibilitate pentru program de lucru prelungit.

Pentru a participa la concursul organizat în vederea ocupării postului de mai sus candidaţii trebuie să îndeplinească, cumulativ, condițiile generale și cele specifice de participare.

Concursul se va desfăşura la sediul Consiliului Judeţean Covasna, în municipiul Sfântu Gheorghe, Piața Libertăţii nr. 4 și va consta dintr-o probă scrisă care se va desfășura în data de 26 octombrie 2012, ora 9 și o probă de interviu în data de 31 octombrie 2012.

Dosarele se depun la Compartimentul resurse umane, în termen de 10 zile lucrătoare de la afișarea anunțuluila sediul Consiliului Judeţean Covasna.

Alăturat anexăm bibliografia și lista documentelor necesare pentru depunerea dosarelor de înscriere.

Relaţii suplimentare la telefon 0267/311190 sau 0367/403900 int. 139 şi la Compartimentul resurse umane din cadrul Consiliului Judeţean Covasna.

TAMÁS Sándor
Preşedinte

BIBLIOGRAFIE la concursul organizat pentru ocuparea postului de administrator public.

Lista documentelor necesare pentru depunerea dosarelor de înscriere.