Sunteți aici: » Știri » 151 de proiecte din judeţul Covasna

151 de proiecte din judeţul Covasna

Vineri, 14 ianuarie 2011

Comparativ cu statisticile din ultimii ani, în judeţul Covasna, au fost pregătite un număr semnificativ de proiecte: „Programul Naţional de Dezvoltare a Infrastructurii” va înlocui programele guvernamentale aprobate prin HG nr. 577, respectiv OG nr. 7. Proiectele pot fi prezentate până joi, la Ministerul Dezvoltării Regionale. Dosarele cuprinzând proiectele întocmite de autorităţile locale din judeţul Covasna şi puse în concordanţă vor fi predate la Bucureşti luni, de către Consiliul Judeţean Covasna.

Acest program naţional nou vizează reabilitarea şi modernizarea drumurilor de interes judeţean şi drumurilor de interes local, alimentarea cu apă a localităţilor, construirea de sisteme de canalizare şi epurare a apelor uzate, precum şi îmbunătăţirea calităţii vieţii pentru populaţia rurală. Administratorul public, Klárik László, la conferinţa de presă ţinută vineri, a spus: nu ar fi un lucru real să credem că fiecare proiect va fi câştigător, dar cele pregătite fac posibilă alocarea de fonduri şi din alte surse pentru realizarea lor. Klárik s-a mai referit şi la faptul că, spre deosebire de programele guvernamentale derulate până acum, acest program va deschide în faţa localităţilor mult mai multe posibilităţi.

Din judeţul Covasna, luni se vor prezenta 151 documentaţii de proiecte, din care 42 se referă la reabilitarea şi modernizarea drumurilor judeţene şi de interes local (265 km), 26 la alimentarea cu apă a localităţilor (255 km), 29 la construirea de sisteme de canalizare şi epurare a apelor uzate (316 km), iar 54 la îmbunătăţirea calităţii vieţii pentru populaţia rurală. Dintre comune Chichiş a fost cea care a realizat cele mai multe documentaţii, şi anume: 11. Proiectul pentru reabilitarea şi modernizarea drumului Târgu Secuiesc–Bálványos–Bixad şi cel privind construirea de sisteme de canalizare şi epurare a apelor uzate la Sânzieni sunt două proiecte care au cei mai mari indicatori valorici.

Consiliul Judeţean Covasna a pregătit proiecte de modernizare pentru şase drumuri judeţene, dintre care porţiunile de drum Târgu Secuiesc–Bálványos–Bixad, Sfântu Gheorghe–Ilieni–Doboli de Jos–Podu Oltului, Lemnia–Sânzieni, precum şi cea Ghelinţa–Cernat se vor bucura de prioritate – a anunţat Klárik László. Pe lista drumurilor judeţene propuse pentru modernizare se numără porţiunea de drum dintre Sfântu Gheorghe şi Dobârlău, precum şi cea dintre Micfalău şi Baraolt.

Valoarea totală a documentaţiilor cu privire la modernizarea drumurilor reprezintă 14,2% din fondurile disponibile la nivel național pe anul 2011, la proiectele privind alimentarea cu apă a localităţilor acest procent se ridică la 28,7%, iar suma cerută pentru construirea de sisteme de canalizare şi epurare a apelor uzate ar atinge 29,2% din fondurile disponibile la nivel național.