Itt vagy: » Hírek » Véget ért Háromszék első szűrőprogramja

Véget ért Háromszék első szűrőprogramja

2015. július 17., péntek

Háromszéken, Barátoson, Orbaiteleken, Pákéban valamint Kommandón végeztek szűrővizsgálatokat Magyarországról érkező orvosok. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Hetényi Géza Kórház orvosai és asszisztensei ingyenesen mérték fel a vidéki települések lakóinak egészségi állapotát.

Arról, hogy a szűrőprogram milyen jelentőséggel bír leginkább a megvizsgált személyek száma tanúskodik: a két községben több mint 2000 személyt vizsgáltak meg. A magyarországiak nem csak komoly önkéntes munkát végeztek, hanem értékes ajándékot is hoztak magukkal Dr. Fülöp Csaba családorvos mobil EKG készüléket vehetett át Dr. Bene Ildikótól, a Hetényi Géza Kórház igazgatónőjétől. A magyarországiak szerint Háromszéken magasabb az egészséges gyerek aránya, mint a határon túl.

Barátoson több helyszínen, míg Kommandón a vizsgálatokat a község sportcsarnokában bonyolították le. Az orvosok a szív és érrendszeri, bőrgyógyászati, belgyógyászati, szemészeti,
valamint ultrahangos vizsgálatokat tartottak, míg a kicsik állapotát gyerekgyógyász mérte fel.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Kommandón, szeptember 20-án elmondta: „A jó példákat először is el kell lesni, hiszen a testvér megyében hasonló szűréseket már 2009-től végeznek. Nálunk az idén indult el a szűrőprogram, amely reményeink szerint a helyi intézményeket, szakembereket is inspirálja: azt szeretném, hogy jövőre ne csupán a Jász-Nagykun-Szolnok megyei orvosok, hanem helybéliek is végezzenek szűréseket. Erre anyagi keretet is fogunk teremteni, hiszen az emberek egészsége a legfontosabb. A vizsgálatok eredményeként több személynél találtak olyan betegséget, problémát amely, mivel időben felfedezték gyógyítható.”

Kovács Sándor Jász-Nagykun-Szolnok megye közgyűlésének elnöke kifejtette: „Odahaza az 1000 fő alatti településeken végeztünk ilyen szűréseket. Úgy gondoltuk, hogy ha nekünk van testvérmegyénk, akkor kell, valami látszata legyen annak is, hogy mi együvé tartozunk, testvérmegyei szerződést kötöttünk. Mindenképpen jó ez az orvosi program, hiszen itt Kommandón is jól fogadják. Ennek folytatása kell legyen, úgy gondolom, hogy jövő évben kibővített formában tudjuk folytatni.”

Dr. Bene Ildikó főorvos elmondta: fontosnak tartja, hogy az emberek jó része eljött, és bízik benne, hogy jövőre folytathatják ezt a programot Kovászna megyében.