Itt vagy: » Hírek » V. Székely Fesztivál Budapesten - Egységesen mutatkozik be Székelyföld

V. Székely Fesztivál Budapesten - Egységesen mutatkozik be Székelyföld

2019. május 7., kedd

Idén május 10-12. között tartják a Székely Fesztivált a budapesti Millenáris Rendezvényközpontban. A Székely Összefogás Alapítvány szervezésében megtartott V. Székely Fesztivál célját és programját sajtótájékoztatón ismertették május 6-án a Millenáris szemináriumtermében, ahol Hargita Megye Tanácsa részéről jelen volt Bíró Barna Botond alelnök, Kovászna Megye Tanácsát pedig Grüman Róbert alelnök képviselte.

Nekünk, székelyeknek megtisztelő Budapestre hazajönni, és úgy részt venni a rendezvényen, hogy ízelítőt nyújthatunk abból, hogy kik vagyunk, hogyan élünk és milyen értékeket teremtünk. Idén ingyenes a rendezvény, és reméljük, hogy minél több látogatót vonz, akik kedvet kapnak ahhoz, hogy ellátogassanak hozzánk, nálunk töltsék el a szabadságukat, Székelyföldön tervezzék a nyaralásukat” – mondta Bíró Barna Botond.

„Az elmúlt hétvégén Brüsszelben is betekinthetést nyerhettek az érdeklődők Hargita megye látványosságaiba és turisztikai kínálatába, illetve bemutattuk a Visit Harghita telefonos applikációt, amely mindezeket összesíti. Maros megyében is készül hasonló alkalmazás, illetve Háromszéken már elérhető, így közösen hangsúlyosabban tudjuk népszerűsíteni a székelyföldi kínálatot. Meg kell ragadnunk minden alkalmat, amikor Székelyföldet egységesen meg tudjuk jeleníteni, be tudjuk mutatni” – tette hozzá Hargita Megye Tanácsának alelnöke.

A Székely Fesztivál idei díszvendége Udvarhelyszék, fellépnek „Székelyföld kulturális kiskövetei”, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Udvarhely Néptáncműhely, amely idén harmadik alkalommal a házigazdája az Erdélyi Táncháztalálkozónak, a székelyszenterzsébeti Cickom néptáncegyüttes, illetve vasárnap premierként a Székely Fesztiválon mutatják be a Székelyföldi Legendárium Varázspatkó című legújabb rajzfilmjét.

Székelyföldet mindenki a szívében hordozza

A székelyföldi megyék több éve közösen gondolkodnak és terveznek, megtalálva azokat a kiemelt alkalmakat, amikor egységes régióként jelenítjük meg Székelyföldet. Ilyen kiemelt alkalom a bukaresti és budapesti turisztikai vásár és természetesen közös Székelyföld stand van az ötödik alkalommal megszervezett Székely Fesztiválon is" – emelte ki Grüman Róbert, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke, aki megköszönte a budapesti szervezőknek a lehetőséget a térség promoválására.

„Rendkívül fontos ez az együttműködés, hiszen a Kárpát-medencében Székelyföld az a régió, amelyet mindenki a szívében hordoz, pozitív érzelmeket hoz a felszínre. Nekünk az a célunk, hogy minden Kárpát-medencei magyar ember legalább egyszer ellátogasson hozzánk, hisz meggyőződésünk, hogy aki megízlelte a székelyföldi vendégszeretet, az legközelebb is visszatér hozzánk” – hangsúlyozta Grüman Róbert, beszámolva arról, hogy Háromszékről idén is – a turisztikai bemutató és kínálat mellett – értékes kulturális programokat visznek Budapestre, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület és a Kovászna Megyei Művelődési Központ támogatásával. Fellép a Százlábú Néptáncegyüttes, Erőss Jutka és a Harai Banda, Borbáth Szilveszter vargyasi népdalénekes, aki a Fölszállott a Páva 2018-as versenyén, a Döntők Döntőjében az énekes szólisták és énekegyüttesek kategória fődíját nyerte el. Továbbá interaktív népi foglalkozást is kipróbálhatnak a látogatók, Gedő Katalin kézműves, az árkosi mézeskalács képviselője jóvoltából. A népi mesterségekről szóló kiállítás mellett vetítésre kerül három 20 perces rövidfilm is a fafaragásról, kovácsmesterségről és a zsindelymetszésről.