Itt vagy: » Hírek » Magyar szó, magyar dal a megmaradásért

Magyar szó, magyar dal a megmaradásért

2018. október 22., hétfő

Árapatak volt az idei Székföldi Magyar Napok első helyszíne, ahol vasárnap délután ünnepelt a helyi magyarság. Az intézményi összefogás eredményeként a székelyföldi belső szórványban évről-évre nagyobb figyelmet kap a magyar szó, a magyar kultúra. A Székföldi Magyar Napok sorozata már az ötödik kiadásához ért.

Az ünnepi istentiszteleten vendéglelkész szolgált, Ungvári Barna András, uzoni lelkipásztor szólt a hívekhez, helytállásra biztatva az árapataki magyarságot. Ezt követően a helyi kultúrházban kulturális műsorra került sor.

Nagy öröm számomra, de a közösség számára is, hogy e szép kezdeményezésből hagyomány lett” – hangsúlyozta köszöntőjében Fülöp-Gál László, árapataki református lelkész, aki már a kezdetektől a Székföldi Magyar Napok lelkes támogatója és szervezője

“Ez a térség már a korai emlékiratokban is szerepel, ennek a közösségnek megvan a saját kultúrája, ezért nagyon fontosak az ilyen rendezvények, hozzájárulnak a közösség megmaradásához, ismét hangsúlyt kap a magyar szó, a magyar kultúra” – emelte ki köszöntőbeszédében Márton Árpád, háromszéki RMDSZ-es parlamenti képviselő.

Az előadások sorát Bakó Pálné nyitotta meg Inczédi László: A nővér című versét szavalva el, amelyet az árapataki vallásórára járó gyerekek előadása követett, az Egyszer egy királyfi... népmese zenés feldolgozásával. Benedek Elek: A kis gömböc című meséjét Fülöp-Gál Márk, míg Kovács Barbara: A csacsi című versét Fülöp-Gál Hanna adta elő.

Nagy sikert aratott a Zöld Fenyő Néptáncegyüttes, színvonalas népdal és néptánc összeállításukat hosszas tapssal értékelte a közönség. A Komollói Református Nőszövetség Amatőr Színtársulata humoros előadása jó kedvre derítette a közönséget, Orbán Adorján: Veszélyeztetett gyermek című rövid jelenetének vicces fordulatain jókat derültek az egybegyűltek.

A kulturális műsort követően a szorgoskezű árapataki asszonyok által készített ételt és finomabbnál-finomabb süteményeket fogyaszthattak el a jelenlevők, majd jó hangulatú beszélgetésre került sor, igazi közösségi ünneppé alakítva a rendezvényt.

Az ötödik alkalommal megszervezett Székföldi Magyar Napokat Árapatakon Kovászna Megye Tanácsa, a Kovászna Megyei Művelődési Központ, az Előpataki Polgármesteri Hivatal, az Árapataki Református Egyházközség és az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete közösen szervezte. A Székföldi Magyar Napok következő rendezvénye Erősdön zajlik november 10-én.