Itt vagy: » A megyéről » Külkapcsolatok » Közös értékeink – Kovászna és Heves megye

Közös értékeink – Kovászna és Heves megye

2013. január 17., csütörtök

Kovászna Megye Tanácsa és Heves Megye Közgyűlése 2002. március 10-én kötött együttműködési megállapodást, 2012-ben új, hagyományteremtő programok indultak.

Kovászna Megye Tanácsa és Heves Megye Közgyűlése 2002. március 10-én kötött együttműködési megállapodást, 2012-ben új, hagyományteremtő programok indultak.

Az aláírásra tíz évvel ezelőtt Detken került sor, hiszen a település az aláíráskor már több éve ápolt testvérvárosi kapcsolatokat Bodokkal, a borvizéről híressé vált Kovászna megyei településsel. Az évek során számos Heves megyei település bővítette kapcsolatait székelyföldi településekkel, így egyebek mellett Gyöngyös Kézdivásárhellyel, Szihalom pedig Kézdialmás Önkormányzatával.

A kapcsolatok ápolása során az önkormányzat kiemelkedően fontos szerepet szán a határon túli magyarlakta területek velünk élő kulturális hagyományainak megismertetésének és igyekszünk Heves megye kulturális és turisztikai értékeit is minél szélesebb körben népszerűsíteni Székelyföldön. A Heves Megyei Múzeumi Szervezet és a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum kiállításainak cseréje évek óta játszik fontos szerepet a kulturális kapcsolatok ápolásában. A Heves Megyei Múzeumi Szervezet kortárs akvarell gyűjteménye több erdélyi helyszínen került bemutatásra Erdélyben. Ezt követően a nagyközönség a Székely Nemzeti Múzeumban ismerkedhetett meg a Selma Lagerlöf, Nobel-díjas svéd írónő munkásságát bemutató kiállítással, mely szintén a Heves Megyei Múzeumi Szervezet és a svédországi Värmlands Museum együttműködésében jött létre. A Kovászna megyében rendezett kiállításokat követően Sepsiszentgyörgy építészetét bemutató időszakos fotókiállítás és Zsögödi Nagy Imre festőművész tárlata nyílt meg az egri Vármúzeumban, majd a Buttler Ház adott otthont a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeum „Jó ruhában járni kelni” címet viselő gyűjteményének. A kiállítás a háromszéki polgári kultúra egy meghatározó részét, a 19. század második felétől az 1950-es évekig terjedő időszak polgári viseleteit és az ehhez kapcsolódó kiegészítőket mutatta be. A kulturális témájú együttműködések keretében több alkalommal rendeztünk „Magyar - Magyar Találkozót” Bélapátfalván, Detken és Noszvajon.

2012. szeptemberében a hagyományteremtés szándékával szerveztük meg Mátraderecske település önkormányzatával együttműködésben a „Székelyföld Gyöngyszemei„ rendezvénysorozatot Egerben és Mátraderecskén. A Heves megyei közönség népi hagyományos mesterségek bemutatóján, népzenei és néptáncegyüttesek produkcióin, valamint Kovászna megyét bemutató előadássorozaton keresztül találkozhatott Székelyföld kulturális értékeivel. Magyarország sepsiszentgyörgyi Kulturális Központjának szervezésében a Balassi Intézet támogatásával Székelyföldi Eger Napok címmel ismerkedhettek az érdeklődők Eger és Észak-Magyarország kulturális, gasztronómiai és gazdag borkínálatával Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Kézdivásárhelyen. A Gárdonyi Géza Színház, a Harlekin Bábszínház előadásai, az Agria folyóirat irodalmi estje és Bakos Zoltán fotóművésznek kimondottan erre az alkalomra készült „Bor, kultúra, Eger…” c. fotókiállítása valamennyi helyszínen megtekinthetőek voltak.

A Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár és a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Könyvtár több alkalommal rendezett irodalmi témájú vetélkedőt, melyeknek köszönhetően több gyermekcsoport is látogatást tehetett a testvérmegyében.

Az együttműködés állandó eleme a Szent György Napok rendezvénysorozat és azon belül is a „Testvérmegyék és városok utcája” című program, melynek Heves megyei borászok rendszere résztvevői. A Székely Vágta eseményeit minden évben nagy érdeklődéssel kíséri Heves megye és évről évre megyénk büszkeségével, történelmi borvidékeink vörös boraival, mint külön díjjal ismerjük el a kiemelkedő teljesítményeket.

Forrás: Heves Megye Önkormányzata

Hírek