Itt vagy: » Hírek » Ezer Székely Leány Napja képekben

Ezer Székely Leány Napja képekben

2010. április 21., szerda
Javítani kell a közerkölcsön, a fiatalok nevelésén, erősíteni kell a székely hagyományokat –ezzel a céllal kezdeményezte Domokos Pál Péter 1931-ben az Ezer Székely Leány Napját Csíksomlyón – idézte fel Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere Ádám Gyula fotográfus kiállításának megnyitóján, amely a tavalyi rendezvény kép- és videóanyagát mutatja be. A Szent György Napok keretében a Lábasházban kedden nyitották meg a kiállítást.

Nemcsak itthon vagyunk együtt, hanem tíz nappal ezelőtt például Egerben volt ugyanez a kiállítás, míg a mellette levő teremben szentgyörgyi művészek alkotásait állították ki – mutatott rá a csíkszeredai városvezető. Hasonló gondolatot osztott meg Antal Árpád András polgármester is, aki szerint a székelyföldi önkormányzatok megmutathatják, hogy együtt erősek. „Nem az a fontos, hogy ki a kezdeményező, hanem az a fontos, hogy megvalósuljon az ötlet, ettől lesz Székelyföld sikeres” – hangsúlyozta Antal Árpád András.
 „Ez a kiállítás hűen tükrözi azt az életerőt, amit az Ezer Székely Leány Napja sugároz. Együtt bizonyítsuk be, hogy itt van jövő” – emelte ki Birtalan József Hargita megye  menedzsere.

„Sokan vannak, akik azt harsogják, Székelyföld nem létezik. Nézzék meg ezeket a képeket, a székely zászlót, azok akik megkérdőjelezik a mi létezésünket, hol voltak ezer évvel ezelőtt” – tette fel a kérdést Tamás Sándor, utalva a maroshévizi románok találkozóján elhangzottakra. A megyei tanács elnöke szerint az Ezer Székely Leány Napjánál szebb alkalom kevés van, ahol a népviseletet, a székely hagyományokat ilyen méltóképpen ünneplik.

Kovászna Megye Tanácsa támogatja az Ezer Székely Leány Napját, remélve, hogy hamarosan valóban elérik az ezres létszámot, tavaly ugyanis 555 népviseletbe öltözött leány vonult a nyeregbe.

Az eseményről részletes képes beszámolót a www.szereda.ro honlapon találnak.

*** Ádám Gyula csíkszeredai fotográfus munkáját számos díjjal jutalmazták, közöttük kiemelkedő a Csíkszereda város Pro Urbe díja (2000), a Magyar Művészetért díj a csángók világának megörökítéséért (2008), amelyet első erdélyi fotósként kapott meg, valamint a munkájának művészi színvonalát jelző, ugyancsak 2008-ban, a Magyar Művelődési Intézet és a Magyar Fotóművészek Világszövetsége által szervezett VI. Nemzetközi Magyar Fotóművészeti pályázaton elnyert első díj, ahol a világ valamennyi hivatásos magyar fotósa közül emelte ki a zsűri.